AZJA, PODRÓŻE, PODRÓŻE GWIAZD,

CAŁA PRAWDA O „AZJI EXPRESS”

Czyli jak się robi ten program od kuchni? Jak wiecie, miałam tę przyjemność pracować przy realizacji drugiej edycji programu na Sri Lance. Chcecie wiedzieć jak powstaje Azja Express? Czy to, co oglądacie, dzieje się naprawdę? Za jaką gwiazdą biegałam z kamerą? Tych zdjęć z Azji nie zobaczycie nigdzie!

CAŁA PRAWDA O "AZJI EXPRESS"
CAŁA PRAWDA O "AZJI EXPRESS"

CAŁA PRAWDA O „AZJI EXPRESS”

Po emisji pierwszej edycji programu „Azja Express”, wśród internautów mnożyły się pytania, domysły i podejrzenia. W sieci krążyła masa opinii – zarówno tych pozytywnych, które dotyczyły odarcia celebrytów z celebrytyzmu, pokazania ich ludzkiej twarzy, prawdziwych emocji i braku make up’u, jak również wiele zarzutów. Niektórzy twierdzili, że wszystko jest ustawione, noclegi w domach u obcych ludzi to ściema, a a gwiazdy wsiadają do zamówionych przez TVN taksówki. Pracując przy nagraniach drugiego sezonu programu, poznałam kulisy produkcji. No to jak jest naprawdę?

CAŁA PRAWDA O "AZJI EXPRESS"

TAJNY PLAN

Przede wszystkim uczestnicy wyścigu kompletnie nie wiedzą, czego się spodziewać. Zadania i gry są trzymane w ścisłej tajemnicy. Gwiazdy nie wiedzą, o której jest pobudka następnego dnia, w jakim kierunku kraju będą zmierzać, gdzie jest kolejna meta, jakie zadania będą mieli do wykonania. Krótkie informacje przekazuje im na miejscu zbiórki prowadząca Agnieszka Woźniak-Starak. O pozostałych etapach gry dowiadują się kolejno z wiadomości, wysyłanych w trakcie programu, przez prowadzącą. Właściwie kontakt z ekipą produkcyjną programu i uczestnikami ograniczony jest tylko do zbiórek przed startem gry. To oczywiście potęguje adrenalinę i niepewność. Widzieliście pierwszy odcinek nowego sezonu? Pamiętacie pobudkę nad ranem, której nikt się nie spodziewał? To był początek niespodzianek.

CAŁA PRAWDA O "AZJI EXPRESS"

GWIAZDY GŁODUJĄ?

„Azja Express” to hardcore, a nie wakacje all inclusive. Uczestnicy dostają na przeżycie jednego dolara dziennie. Zdarza się, że po prostu ludzie podwożący ich samochodami, zatrzymują się po drodze i kupują jakieś bułki albo owoce. W trakcie wyścigu nie ma zorganizowanych posiłków dla uczestników, jak pewnie sądzą niektórzy. : )

CAŁA PRAWDA O "AZJI EXPRESS"

KTÓRĄ Z PAR NAGRYWAŁAM?

W końcu czas zdradzić wielką tajemnicę! Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że podczas programu uczestnikom towarzyszy operator kamery wraz z pomagającym mu reporterem. W trakcie realizacji „Azji Express” nagrywałam cudowną parę, za którą zresztą bardzo mocno trzymam kciuki – Dorotę Gardias i jej koleżankę Kasię Domeracką.

CAŁA PRAWDA O "AZJI EXPRESS"
„Azja Express” to reality, które jest przygodą życia nie tylko dla uczestników, ale także ekipy produkcyjnej. Mimo, że nie możemy się wtrącać w bieg zdarzeń, razem z naszymi gwiazdami przeżywamy wszystkie doświadczenia. Cały czas biegniemy za nimi z kamerami, wskakujemy na pakę samochodu, wciskamy się do autobusów albo nie mamy gdzie zrobić siku. Przeżyłam z Dorotą i Kasią fantastyczną przygodę, pełną emocji, wzruszeń, adrenaliny i radości.

CAŁA PRAWDA O "AZJI EXPRESS"

TAK WYGLĄDAŁYŚMY, GDY DZIEWCZYNY DOBIEGŁY DO METY W JEDNYM Z ODCINKÓW. UWIELBIAM TO ZDJĘCIE, CHOCIAŻ WYGLĄDAM NA NIM OKROPNIE : )

RADŹ SOBIE SAM

Śledząc swoją parę na trasie wyścigu, nie mogłam absolutnie pomagać jej w łapaniu stopa. Biegnąc z operatorem kamery za naszymi dziewczynami, zgodnie z zasadami mieliśmy zakaz jakiejkolwiek ingerencji w sytuację rozgrywającą się na drodze. Naszym zadaniem z operatorem było po prostu nagrywanie tego, co zrobią uczestnicy. Takimi prawami rządzi się reality tv.

CAŁA PRAWDA O "AZJI EXPRESS"

TAKIE AUTO BYŁO PRAWDZIWĄ GRATKĄ, CHOCIAŻ BLACHA NIEŹLE PALIŁA W TYŁEK : )

CAŁA PRAWDA O "AZJI EXPRESS"

CIĘŻKI LOS OPERATORA

CAŁA PRAWDA O "AZJI EXPRESS"

BYŁA MOC! : )

SZUKANIE NOCLEGU TO ŚCIEMA?

Gdy prowadząca wysyła uczestnikom wiadomość o przerwaniu wyścigu, każda z par zatrzymuje się w zupełnie innym miejscu, którego wcześniej nie da się przewidzieć. Podobnie jak z łapaniem stopa, nie możemy pomagać parom w szukaniu noclegu. Czasami gwiazdy znajdują go w kilka minut, a bywa też, że  godzinami chodzą od domu, do domu. Co w tym czasie robi operator i reporter? Oczywiście chodzimy za nimi i nagrywamy non stop. Ich sukces oznacza nasz odpoczynek.

CAŁA PRAWDA O "AZJI EXPRESS"

CHWILA ODDECHU, ZARAZ PO TYM, JAK DOROTA Z KASIĄ ZNALAZŁY NOCLEG.

POMIDOR DOBRY NA WSZYSTKO

Oczywiście fakt, że nie możemy zdradzić planu wyścigu uczestnikom, to jedno. Nie oznacza to jednak, że gwiazdy nie zadają miliarda pytań: o której mamy wstać? gdzie jedziemy? co dziś robimy? jak się ubrać i przygotować?…i tak dalej. Dlatego najbardziej uniwersalną odpowiedzią na planie było magiczne słowo POMIDOR. : ) Operator towarzyszący parze nie może nawet podpowiedzieć, czy drużyna jedzie w dobrym kierunku. Jeśli ja, jako reporter, widzę, że para zboczyła z drogi albo wsiadła do samochodu jadącego w przeciwną stronę, nie mogę jej o tym poinformować. Uwierzcie mi, że podczas wyścigu dzieje się istne szaleństwo : ) Wszystko tak naprawdę zależy od szczęścia i dobrych ludzi napotkanych po drodze.

CAŁA PRAWDA O "AZJI EXPRESS"

GWIAZDY GRAJĄ?

Na początku większość uczestników traktuje program jak dobrą zabawę. W parach nie dochodzi do ostrych spięć, a nerwowe sytuacje szybko się ulatniają i znikają wraz z najbliższym powiewem wiatru. Jednak po kilku dniach wyścigu w upale, o głodzie, wszystko się zmienia. Przede wszystkim w takich warunkach, będąc kilkanaście godzin dziennie nagrywanym non stop, nie da się udawać. Zmęczenie robi swoje, a ekstremalne zadania powodują, że każdy zaczyna reagować naturalnie, na swój własny sposób. Jedni są wkurzeni, zdeterminowani, inni panikują, jeszcze inni ciągle klną. Emocje. A przecież o to chodzi w tym programie.

PRZYGODA ŻYCIA

Spośród wielu doświadczeń jakie miałam w swojej pracy zawodowej, realizacja „Azji Express” plasuje się na półce z napisem: PROJEKTY WYJĄTKOWE I NIEZAPOMNIANE. To był fantastyczny czas! Niezły wycisk również – upał, wysiłek, ekstremalne warunki. Jednym słowem, każdy dzień zdjęciowy to jedno wielkie cardio : ) Nie ma się co dziwić, że ludzie chudną po tym programie. Ogromne wrażenie robi także skala przedsięwzięcia. W organizację programu zaangażowana jest masa ludzi, nie tylko z Polski, ale także z Hiszpanii, Belgii, czy Argentyny. Wyprodukowanie „Azji Express” to  multikulturowe doświadczenie, w pełnym tego słowa znaczeniu. Dla kogoś, kto kocha szwendać się po Azji z plecakiem, być blisko ludzi, poznawać kulturę przez pryzmat lokalnej społeczności, taka praca to cudowna przygoda. Cały wysiłek wynagradzają piękne widoki, niezapomniane miejsca i atmosfera na planie.

CAŁA PRAWDA O "AZJI EXPRESS"

CAŁA PRAWDA O "AZJI EXPRESS"

014 comments

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam w dalszą wspólną podróż.
Zapisz sie do newslettera.

 • Dzięki za ten wpis. Też myślałam, że to tylko show i wszystko jest wyreżyserowane:-)

 • Nie widziałam ani jednego odcinka tego programu. Co więcej – do niedawna w ogóle nie wiedziałam na czym on polega! 😉

 • Super artykuł! 🙂
  A jak wygląda sprawa noclegu ekipy biegającej za zawodnikami? Też muszą liczyć na umiejętności kombinatorskie zawodników, czy mają zapewniony hotel? 🙂

  • traveLover

   Dzięki! 🙂 Co do spania ekipy, to też jest trochę ekstremalnie 🙂 Dopiero, gdy para znajdzie sobie nocleg, produkcja może szukać jakiegoś najbliższego hostelu albo hotelu dla operatora. Uwierz mi, że niektóre miejscówki były gorsze od tych, w których nocowali uczestnicy :))) Ale za to jakie wspomnienia 🙂

 • Świetnie, że napisałaś ten wpis. Sama miałam wątpliwości czy to wszystko nie jest ustalone. Właśnie je rozwiałaś 🙂 to naprawdę musiała być niezapomniana przygoda. I wyobrażam sobie jak ciężko musiało być utrzymać tajemnicę i mówić pomidor, kiedy np uczestnicy jechali w złą stronę. Pozdrawiam! 🙂

 • Dee

  Super, że tak jest i nie ma ściemy. Niestety nigdy nie oglądałam, ale po przeczytaniu tego artykułu na pewno to zrobię. Specjalnie poszukam, a po cichu zazdroszczę przygody

 • Nie lubie programów tego rodzaju, ale zawsze podziwiam ekipę, która często biega więcej niż uczestnicy 🙂

 • Gabi

  Wspaniała przygoda 🙂

 • Wow! Super przygoda!! Czemu moja praca jest taka nudna 😉 🙂 hmm… a może przy następnej edycji będę liczyła ile kalorii zjedli uczestnicy?? 😀 😀 😀

  • traveLover

   Justyna, tylko co tu liczyć, skoro woda ma 0 kalorii :))) PS. wcale nie taka nudna ta Twoja praca 🙂 Właśnie zerknęłam na Twojego bloga, super! 🙂

 • Podróż przez Azje

  Bardzo ciekawe informacje, ale kilka spraw mnie ciągle nurtuje:
  Czyli tak na prawde podróżujecie w 4 osoby, złapać stopa na 4 osoby to jest bardzo trudne, czyli samochodem musi jechać tylko kierowca, aby zabrać 4 dodatkowe osoby. Zgadza się? Czy jeżeli uczestnicy złapią stopa na 2 osoby, co z operatorami?
  Czy śpicie razem z uczestnikami? Co jeżeli uczestnicy znajdą spanie na 2 osoby?
  Co operatorzy jedzą w trakcie dnia?

  • traveLover

   Hej 🙂 Już rozwiewam Twoje wątpliwości. Jeśli do auta nie mieści się reporter, to ja wtedy mogę wsiąść do takiego „roboczego” samochodu, który nas „śledzi”. Para uczestników szuka noclegu tylko dla siebie. Jeśli oni znajdą nocleg, to wtedy dopiero produkcja może poszukać spania dla mnie i operatora. Operatorom podrzuca się jedzenie w trakcie wyścigu, ale w rzeczywistości, często operatorzy nie mają czasu nic jeść.

 • Ale super! Będziesz miała co opowiadać na starość. A póki co pewnie na imprezach Twoje anegdotki są stałym punktem programu .

  • traveLover

   Też tak myślę 🙂 a co do anegdotek, to niezbyt wiele można zdradzać :))) Niektórzy pytają, kto odpadł, kto gdzie zaszedł, a w którym odcinku to i tamto. Muszę milczeć jak grób 🙂