Czym zastąpić plastikowe produkty codziennego użytku? Po Waszym fantastycznym odzewie dotyczącym ostatniego tekstu o plastiku: JAK OGRANICZYĆ PLASTIK? TY TEŻ MOŻESZ URATOWAĆ NASZĄ PLANETĘ! Idę za ciosem i podrzucam Wam moje nowe odkrycia i proste rozwiązania.
Starałam się wybrać jak najpraktyczniejsze przedmioty i takie, które nie doprowadzą nas do bankructwa. Chociaż wydawało mi się kiedyś, że produkty zero waste są znacznie droższe, to w ostatecznym rozrachunku, wyszło naprawdę nieźle! 🙂 Zaczynamy! 🙂
1. SKŁADANY KUBEK SILIKONOWY NA KAWĘ
To mój hit! Kupiłam ten kubek w Londynie, a potem odkryłam, że producent również prowadzi dystrybucję w Polsce. Składany kubek, można szybko zwinąć jak harmonijkę i wrzucić do torebki, by mieć go zawsze przy sobie! Wykonany jest z silikonu spożywczego, materiału nadającego się do recyklingu, wolnego od BPA (toksyczny związek stosowany w produkcji tworzyw sztucznych). Mój model – Biggie Sky ma także opcjonalnie rurkę. Kubek szybko i łatwo się rozkłada, można myć go w zmywarce, nie przecieka! (Robiłam test do góry nogami z gorącą kawą w środku). Poza tym taki kubek jest zgrabny i ładny, dostępny w różnych kolorach! 🙂 Stosowania chyba tłumaczyć nie muszę? Idziesz do kawiarni i zamawiasz kawę. Zamiast czekać na powlekany plastikiem i klejony kubek z plastikowym wieczkiem, podajesz swój. I gotowe! 🙂 Za granicą to już standard, w Warszawie coraz więcej kawiarni nie robi problemu z nalewaniem kawy do kubków klientów.
Sklep: Stojo LINK TUTAJ
Cena: standardowe kubki 54,90 zł; mój model Biggie Sky, ma 470 ml i kosztuje 74,90 zł.
2. BIO BAMBUSOWA SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW
Podobną szczoteczkę bambusową kupiłam kilka tygodni temu w Lidlu, za ok. 12 złotych. Ale znalazłam inną firmę, która oferuje je w podobnej cenie. Szczoteczki Ecobamboo są w stu procentach wegańskie i biodegradowalne: uchwyt wykonano z bambusa, a włosie z biodegradowalnego Nylonu4. Szczoteczki są wolne od wspomnianego już BPA, czyli Bisfenolu A, producent stosuje także opakowania zrobione z włókna roślinnego tzw. skrobi kukurydzianej.
I ciekawostka, której właśnie się dowiedziałam, buszując na stronie tej marki:
„Przy odpowiednim użyciu szczoteczka może być użytkowana tak długo jak szczoteczka plastikowa. Bambus jest najszybciej rosnącą rośliną na Ziemi, ponieważ zawiera naturalnie występujące środki przeciwbakteryjne, nie ma potrzeby stosowania nawozów i pestycydów w uprawie.”
Sklep:Ecobamboo LINK TUTAJ
Cena szczoteczki: 12,99 zł
3. NACZYNIA Z OTRĘBÓW – PATENT POLAKA
Robisz imprezę, ale nie chce Ci się zmywać? Planujesz piknik ze znajomymi albo grilla w plenerze? STOP! Nie kupuj plastikowych, jednorazowych talerzyków i kubków, mam lepszy pomysł! W pełni biodegradowalne talerze, miski i sztućce wyprodukowane z naturalnych otrębów pszennych to genialna alternatywa! Pan Jerzy Wysocki, który opracował tę technologię wytwarza naczynia z otrębów spożywczych, które są produktem ubocznym w procesie produkcji mąki. Totalny czad! I teraz uwaga: naczynia ulegają pełnej biodegradacji w zaledwie 30 dni! Nie dość, że ładnie się prezentują i są jadalne, to można w nich podawać dania zimne, gorące, włożyć naczynia do piekarnika i mikrofalówki.
Strona producenta: Bioterm LINK TUTAJ
Sprzedaż produktów, np. TUTAJ
Cena: 10 talerzyków – 8,50 zł; 10 półmisków – 9,60 zł
4. BAWEŁNIANE PATYCZKI DO USZU
Patyczki wykonane w stu procentach z bawełny, bez GMO, to moje odkrycie z Rossmanna. Kosztują tylko o złotówkę więcej, niż plastikowe patyczki. Opakowanie jest również biodegradowalne. Na Instagramie pisaliście mi także o takich patyczkach dostępnych w Biedronce.
Marka: ISANA, produkt dostępny w Rossmannie
Cena: 3,69
5. MYDŁO ZAMIAST ŻELU POD PRYSZNIC
Od kilku lat myję się naturalnymi olejami i żelami, ale niestety do niedawna były to produkty pakowane w plastikowe pojemniki. Żeby je wyeliminować zaczęłam używać naturalnych mydeł. Bardzo miło zaskoczył mnie fakt, że takie jedno mydło wystarcza na 1,5 miesiąca! A zapewniam, że z moją higieną wszystko w normie. 🙂 Te produkty są po prostu szalenie wydajne. Myślę, że spokojnie zużyłabym w tym czasie już ze dwie plastikowe butelki płynnych olejów do mycia. Na rynku znajdziecie wiele mydlarni, ja polecam Wam np. firmę Cztery Szpaki – małą, rodzinną mydlarnię i manufakturę naturalnych kosmetyków, gdzie znajdziecie mydła zarówno do ciała, jak i do twarzy oraz włosów. Oczywiście wszystkie produkty pakowane są w papier i zrobione tylko z naturalnych składników.
Sklep: Cztery Szpaki LINK TUTAJ
Cena: kostka mydła 19 zł
6. BAWEŁNIANE WORECZKI NA WARZYWA I OWOCE
Co z tego, że zabierzemy materiałową torbę na zakupy, skoro ten kilogram jabłek, cztery cytryny i dwie garści pomidorków koktajlowych trzeba zapakować w plastikowe reklamówki? Istnieją na to patenty! Jeden, który moim zdaniem jest genialny, to samodzielne uszycie przezroczystych woreczków ze starej firany! Drugi – zakup bawełnianych woreczków. Pojawia się coraz więcej marek szyjących takie woreczki. Ja proponuję Wam firmę Sakwabag, szyjącą woreczki z ekologicznej bawełny organicznej. Przechowywanie w nich żywności jest bezpieczne dla zdrowia, nadają się nie tylko na owoce i warzywa, ale na przykład na pieczywo. Po zakupach należy wytrzepać z nich okruchy i piasek, można prać je w pralce w temperaturze 30 stopni. Oczywiście nie trzeba prać ich po każdych zakupach, tylko w razie potrzeby!
Sklep: Sakwabag LINK TUTAJ
Cena: komplet woreczków od 39 – 65 zł
7. TOREBKA NA KANAPKI I PRZEKĄSKI
Świetne rozwiązanie, które eliminuje nadmierną ilość folii i plastikowych opakowań na kanapki. Torebki wielokrotnego użytku szczególnie sprawdzą się w domu pełnym dzieci, gdzie codziennie każdy malec dostaje do szkoły drugie śniadanie. Kieszonki na kanapki produkuje kanadyjska marka Keep Leaf i przydają się nie tylko do szkoły, do pracy, ale także w podróży! Bawełniana torebka z wodoodporną wkładką pasuje na standardową wielkość kanapki, sprawdza się również jako torebka na kosmetyki. Można ją myć w zmywarce (najwyższa półka) lub prać w pralce.
Sklep: Marka nie ma swojej strony, produkty Keep Leaf można znaleźć np. TUTAJ
Cena: 39 zł
8. WIELORAZOWE WACIKI DO DEMAKIJAŻU
Wielorazowe płatki kosmetyczne to rzecz, którą właśnie zamówiłam. Dzięki nim można znacznie ograniczyć codzienną produkcję odpadów. Waciki z organicznej bawełny i froty bambusowej czyszczą twarz, szyje i dekolt, a potem lądują w pralce. A właściwie najpierw w specjalnym woreczku, który otrzymujecie w komplecie, a dopiero potem w pralce. Znalazłam kilka zestawów takich wacików, jeden z nich na Allegro.
Sklep: Allegro, LINK TUTAJ
Cena kompletu: woreczek+ 5 wacików – 20,98 zł plus wysyłka.
9. EKOLOGICZNE WACIKI I CHUSTECZKI NAWILŻANE DLA DZIECI
Znalazłam jeszcze jedną markę, która produkuje ekologiczne waciki do demakijażu oraz chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt. Bocoton oferuje jednorazowe, ale biodegradowalne płatki wykonane z naturalnej bawełny, bez GMO oraz bez użycia wybielaczy. Również opakowanie jest biodegradowalne.
Sklep: LINK TUTAJ
Cena: opakowanie 80 sztuk – 4,61 plus wysyłka
Podobnie z chusteczkami dla dzieci i niemowląt. Wyprodukowano je z ekologicznej bawełny, bez użycia barwników i pestycydów. Dla łagodzenia podrażnień i nawilżenia dodano naturalny ekstrakt z aloesu. Produkt jest biodegradowalny.
Sklep: LINK TUTAJ
Cena: opakowanie 54 sztuki – 11,50
10. NIE WYRZUCAJ BUTELKI – UŻYJ JEJ JESZCZE RAZ!
To też inspiracja od Was! 🙂 Otóż w pierwszym stacjonarnym butiku marki YOPE, która tworzy naturalne kosmetyki oraz środki czyszczące, wdrożono system fefill. Oznacza to, że do butiku można przyjść ze starym opakowaniem po kosmetyku i uzupełnić go nową porcją. Przynieś do YOPE przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie butelkę, a pracownik napełni ją ponownie. Na początek opcja dotyczy płynu do naczyń, ale marka zamierza wprowadzić uzupełnienia mydeł w płynie i żeli pod prysznic.
Butik YOPE: Mokotowska 26, Warszawa
Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 11-19.00; sobota 11-16.00
Jestem otwarta na Wasze patenty! Dajcie znać tutaj albo na Instagramie! Uzupełnijmy razem tę listę przydatnych, zero waste produktów! 🙂
Enjoy! 🙂