Jako naczelna, rodzinna estetka uwielbiam dizajn, sztukę i otaczanie się pięknymi rzeczami. Moje pomysły na wnętrza i wizje nowego domu już na etapie projektu zderzyły się z dwoma wyzwaniami.
Po pierwsze efekt skali – wyzwaniem okazało się zaprojektowanie aż 180 metrowej przestrzeni, która będzie spójna, harmonijna i w moim wymarzonym stylu wabi sabi. Oczywiście mimo moich sprecyzowanych pomysłów i rozwiązań, mieliśmy wsparcie biura projektowego w tym zakresie. A druga kwestia – jak moje świadome podejście do ekologii i styl życia, jaki prowadzę z myślą o eliminacji plastiku, rozsądnej konsumpcji, odpowiednich składach ubrań czy kosmetyków, przenieść również do wnętrza domu. Tu bezcenne okazały się sugestie naszych projektantek, które wciąż podrzucały nam informacje o odpowiedzialnych markach, produkujących z poszanowaniem dla środowiska albo wprowadzających zmiany w kierunku ekologii. Wiele z tych sugestii stało się rozwiązaniami w naszym domu. Niektóre nawet przerodziły się w bardzo fajne współprace marketingowe.
Zacznijmy od początku. Dom kupiliśmy w stanie surowym zamkniętym. Tłumacząc to jak najprościej – z zewnątrz dom piękny i gotowy (były okna, drzwi, elewacja, itd.), w środku dom był krok przed stanem deweloperskim. Musieliśmy zacząć prace od zrobienia hydrauliki, elektryki, ogrzewania podłogowego, ewentualnego wyburzania, zmieniania ścian i wylewania posadzek. Ważna wskazówka – już na samym początku musiał być projekt wnętrz, aby odpowiednio podpiąć i zaplanować powyższe rzeczy.
1. JAK OGRZAĆ DOM I NIE ZBANKRUTOWAĆ?
POMPA CIEPŁA IMMERGAS
Wszyscy, z którymi konsultowaliśmy tę rozkminę wskazywali jedno – pompa ciepła to przyszłość. W tak zwanym międzyczasie świat dopadł kryzys energetyczny i rozpoczęła się wojna w Ukrainie. Odrzuciliśmy więc i gaz i tradycyjny kominek, który ze względu na wciąż zmieniające się regulacje unijne w zakresie ekologii i tak nie byłby dobrym pomysłem do ogrzewania domu w perspektywie przyszłych lat. Wybraliśmy pompę ciepła firmy Immergas, działającej na rynku polskim od ponad 25 lat. Odsyłam Was do konkretnego linka, z informacją co tak naprawdę trzeba wiedzieć, żeby odpowiednio dobrać pompę ciepła >> LINK.
Poniżej pokrótce wytłumaczę działanie pompy, a także wrzucam Wam kilka zdjęć z montażu, które są już naszym wspomnieniem. 🙂 Uffff :).
Jednostka zewnętrzna została zamontowana na tyłach domu, miejsce przygotowane na nią widzicie na środkowym zdjęciu poniżej.
Poniższe zdjęcie pokazuje, jak wygląda zamontowany i funkcjonujący sprzęt w pomieszczeniu gospodarczym.
Nasz model pompy to Magis PRO V2 – pompa ciepła nowej generacji. Sprzęt ten został odpowiednio dobrany przez certyfikowanego eksperta marki Immergas i dostosowany do potrzeb naszego domu: jego powierzchni oraz liczby mieszkańców. Moc naszej pompy to 9 kW. Jest to pompa ciepła typu split, czyli składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej (ustawionej z boku domu) oraz wewnętrznej, która stoi w pomieszczeniu gospodarczym przy garażu.
Jak działa powietrzna pompa ciepła?
Powietrzna pompa ciepła służy do ogrzewania domów oraz wody użytkowej. To ekologiczne urządzenia, bo do pracy wykorzystuje powietrze, czyli odnawialne źródło energii. Najprościej jest porównać działanie pompy ciepła do działania lodówki. Lodówka odbiera ciepło ze środka i wyrzuca je na zewnątrz. Pompa ciepła robi to odwrotnie, czyli pobiera energię cieplną z zewnątrz budynku i przekazuje je do jego wnętrza. Co ważne na dworze nie musi być gorąco, żeby pompa wyprodukowała ciepło. Dzięki budowie pompy, może ona pracować wydajnie nawet w niskich temperaturach.Po kolei dzieje się to tak: pompa pobiera energię cieplną z powietrza z zewnątrz budynków (. i przekazuje ją do czynnika roboczego, który zostaje w ten sposób podgrzany i paruje. Czynnik trafia do sprężarki, gdzie rośnie jego ciśnienie oraz temperatura, a następnie do wymiennika ciepła zwanego skraplaczem. Tam oddaje swoją energię cieplną wodzie grzewczej w instalacji. Następnie czynnik trafia na rozprężenie i cały cykl powtarza się na nowo. To, co wyróżnia pompy Immergas to czynnik chłodniczy R32, który na ten moment jest uznawany za najbardziej przyjazny dla środowiska. Jeśli chcecie zobaczyć jak to działa obejrzyjcie film: LINK.
Pompa nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery oraz CO2. Jedyne czego potrzebuje poza powietrzem to prąd. Korzystanie z pompy w domach z zamontowaną fotowoltaiką pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd nawet do zera.
WAŻNE! DOFINANSOWANIA!
To, co ważne z perspektywy portfela użytkownika to to, że pompy ciepła Immergas objęte są dofinansowaniem w dwóch programach ogólnopolskich: „Czyste powietrze” oraz „Moje ciepło”. Ten pierwszy to dofinansowanie dla użytkowników, którzy modernizują dom i instalację grzewczą, drugi to dofinansowanie dla użytkowników, którzy budują nowy dom.
Więcej o dofinansowaniach znajdziecie w poniższym linku:
2. ŚCIANY W STYLU WABI SABI
Grunt to wiedzieć czego się nie chce. 🙂 Dla mnie jasne było od początku, że jeśli chodzi o ściany odpadają klasyczne gładzie, ale również loftowy beton. Postawiliśmy na łuki, kolumny i jeden kolor w całym domu. Marzyły mi się ściany wpisujące się w myśl koncepcji wabi sabi – nieidealne, z widoczną strukturą, nieco surowe, spójne we wszystkich wnętrzach. Nie chciałam miksu faktur i kolorów na ścianach oraz efektu, że każde pomieszczenie to inna bajka. Już przed rozpoczęciem projektu nasze projektantki powiedziały nam o marce Flügger i produktach, które nie tylko mogą być idealne do stworzenia efektu, który sobie wyobrażam w moim domu, ale również składy produktów są tworzone z minimalną ilością chemii oraz posiadają międzynarodowe certyfikaty.
Wybraliśmy produkt KC14, czyli dekoracyjną masę szpachlową. Roboczo nazywam ją masą strukturalną, bo właśnie nierówności i struktury można tym produktem dowolnie tworzyć. Ściany wzbudziły duże zainteresowanie na IG wśród moich obserwatorów, więc uprzedzając pytania, od razu wrzucam link z wszystkimi kolorami produktu KC 14 > LINK. A jeśli ciekawi Was jak osiągnąć efekt, to dorzucam jeszcze link instruktażowy do filmiku z nakładania produktu: LINK
Poniżej w detalu pokazuję jaką strukturę uzyskaliśmy. Zależało mi, żeby nie były to szablonowe i powtarzalne niedoskonałości, ale by zachować nieregularność i klucz filozofii wabi sabi – niedoskonałość.
Na koniec aspekt, który poza walorami estetycznymi, również był decydujący w wyborze marki Flügger – odpowiedzialność środowiskowa. Większość produktów tej marki posiada certyfikaty środowiskowe takie jak Ecolabel, Nordic Swan lub oba te certyfikaty. Najbardziej popularne produkty z oferty mają jeszcze dodatkowo deklaracje środowiskowe EPD (Environmental Product Declaration). Deklaracja ta jest dokumentem szczegółowo opisującym oddziaływanie produktu na środowisko podczas jego całego cyklu życia.
3. PROSTOTA I ORYGINALNOŚĆ, CZYLI ARMATURA IDEALNA
Wiecie jakie produkty wybraliśmy jako pierwsze zaraz na początku rozmów z projektantkami? Wannę i umywalki. Nie było jeszcze podłóg, elektryki i wyburzonych ścian, a my już wiedzieliśmy jaka będzie armatura. 🙂 W nasze ręce trafił katalog kolekcji inspirowanej naturą OVO marki Omnires i totalnie przepadłam. Najlepiej jeśli pokażę Wam te minimalistyczne formy w pięknych kolorach ziemi, a zrozumiecie mój zachwyt.
Jedynym dylematem był kolor. W dolnej łazience najpierw padło na oliwkową zieleń, ale skończyło się na kolorze spalonej słońcem terakoty.
Z wanną podobnie – terakota, koral, oliwka, a może… finalnie wybraliśmy do górnej łazienki granatową wannę i granatowe umywalki. I takie też pojawiły się na wizualizacjach. Akurat górna łazienka jeszcze nie jest skończona, więc nimi się posłużę.
Wanny i umywalki OVO zostały wykonane z innowacyjnego materiału kompozytowego, którego głównym składnikiem jest polska skała dolomitowa. Uznaliśmy, że do tych minimalistycznych i symetrycznych form najlepiej będą wyglądać również proste i nieprzekombinowane baterie. Zdecydowaliśmy się obie łazienki wyposażyć w baterie marki Omnires – baterie do umywalek, deszczownice i baterie prysznicowe oraz bidetkę. Poniżej druga część górnej łazienki, już gotowa. 🙂
Na moim Instagramie @travelover.pl znajdziecie wywiad z projektantką kolekcji OVO Pauliną Shacalis. Znajdziecie tam wiele inspiracji wnętrzarskich. 🙂
4. ROŚLINY, KTÓRE OCZYSZCZAJĄ POWIETRZE
Jeszcze wiele przed nami w wykańczaniu i wyposażaniu domu, ale już na tym etapie, chwilę po przeprowadzce zaczęłam gromadzić rośliny. Chciałabym, aby było ich wiele w moich wnętrzach. Natura działa na mnie kojąco. Dziś chcę Wam powiedzieć o wyjątkowej technologii, jaka znalazła się w naszym salonie i jednym pokoju.
W latach 70-tych NASA wyłoniła grupę niezwykle wytrzymałych roślin, które samodzielnie oczyszczają powietrze. Do oczyszczania dochodzi dzięki mikrobom, które żyją w korzeniach tychże roślin. Proces ten zwany jest fitoremediacją. Do naszego domu wybraliśmy dwie rośliny – Spathiphyllum oraz Epipremanum Aureum. W ciągu trzech godzin jedna roślina może oczyścić powietrze w całym pomieszczeniu, np. w sypialni.
Jedyny polski dystrybutor, który sprzedaje tę opatentowaną włoską technologię o start up Respuro – link. W doniczkach zamontowany jest specjalny wentylator i filtr, które powodują, że przepływ powietrza jest szybszy, dzięki czemu proces oczyszczania dzieje się szybciej. Kwiaty nie wymagają nawożenia ani przesadzania, mikroby naturalnie czyszczą i odżywiają roślinę. Należy ją jedynie podlewać. W specjalnym zbiorniku jest wskaźnik, podpowiadający kiedy trzeba to zrobić. Dzięki temu nie ma ryzyka przelania kwiatków. Co ciekawe, doniczki można ustawiać w stworzonej do tego aplikacji Vitesy Hub. Nie tylko można zmieniać tryby i intensywność pracy, ale również kontrolować jakość powietrza w domu (np. wilgotność, ilość związków organicznych, dwutlenku węgla, itd.)
5. EKO MATERAC
Kolejna propozycja produktu stworzonego z myślą o środowisku: materac marki Plantpur, z opatentowaną technologią tworzenia pianki. Ponad 50% surowców ropopochodnych zastąpiono naturalnymi olejami roślinnymi, takimi jak olej rzepakowy, słonecznikowy, czy kokosowy. W dodatku materace powlekane są dzianinami z recyklingu, które zostały nasączone aloesem. Dzięki temu mają działanie antybakteryjne i antyalergiczne. Producent daje również opcję przetestowania materaca i ewentualnego zwrotu aż po 101 dniach. Link do strony poniżej: https://plantpur.pl Poza ekologicznymi walorami, materac jest bardzo wygodny i świetnie nam się śpi.
6. NATURALNE OKNO NA ŚWIAT, CZYLI LNIANE ZASŁONY
Nie lubię firan, za to marzyły mi się naturalne, lniane zasłony, które wpuszczają do domu nieco słońca. Marka LINO oferuje w swoim asortymencie ręcznie szyte zasłony i akcesoria z lnu – link oczywiście wrzucam: TUTAJ. Wybrałam len niebarwiony, naturalny, który ma w sobie szlachetność, pewną surowość i widoczną strukturę splotu. Poza tym, len jako materiał ma fantastyczne właściwości. Jest antybakteryjny, antyalergiczny i biodegradowalny. A przy okazji bardzo wytrzymały, np. dwa razy bardziej niż bawełna. We wpisie zdjęcia z moich inspiracji. Ale już niebawem pojawią się ujęcia moich wnętrz na Instagramie. 🙂
Oczywiście jak macie swoje polecajki, chętnie przyjmę! 🙂 Piszcie w komentarzach albo na Insta! 🙂
Enojy 🙂