TRAVEL PORADY,

10 PRZYKAZAŃ BACKPACKERA

Wyruszenie w świat z plecakiem, na własną rękę, z niewielkim budżetem i mapą, to prawdziwe wyzwanie. Szczególnie dla tych, którzy planują pierwszą taką podróż. Ale gwarantuję Wam, że po pierwszej wyprawie obawy i niepewność ustępują miejsca absolutnej ekscytacji i przekonaniu, że wszędzie dacie radę wszystko ogarnąć!

OTO 10 PRZYKAZAŃ BACKPACKERA:

16683449_1468223773190873_1405643338_n

1. UŚMIECHAJ SIĘ DO LUDZI

Uśmiech znaczy więcej niż tysiąc słów. Możemy nie znać języka, ale gdy szczerze się uśmiechamy, każdy odczyta nasze dobre intencje. W różnych kręgach kulturowych nie zawsze łatwo się porozumieć z lokalną społecznością. Problemy pojawiają się w najbardziej prozaicznych sytuacjach – kupno biletu, szukanie adresu, czy wyznaczenie trasy kierowcy tuk tuka. Jesteśmy poniekąd skazani na mieszkańców danego kraju. Z pozytywnym nastawieniem mamy większe szanse na sukces. Wprawdzie języka się tym sposobem nagle nie nauczymy, ale może akurat pan, którego zaczepiliśmy bardziej zechce nam pomóc i pofatyguje się. Może zapyta swoich kolegów o nurtującą nas kwestię albo zadzwoni do córki, która dobrze zna angielski i przez telefon wytłumaczy co robić. Uśmiech to czasami jedyna siła perswazji :).

2. UWIERZ W TO, ŻE ŚWIAT JEST DOBRY! SERIO!

Oznacza to, że rozsądek i roztropność oczywiście również pakujecie do plecaka, ALE…. jeśli całe życie będziecie pełni obaw i wciąż będzie Wam się wydawało, że tuż za granicami ojczyzny, czyha na Was zło, a mieszkańcy obcego kraju chcą Was okraść i wykorzystać, to albo to zmieńcie albo po prostu spędzajcie wakacje do końca życia na Mazurach. Strach, ciężko powiedzieć przed czym, bo właściwie przed wszystkim, to główna cecha tych, którzy nie podróżują, chociaż twierdzą, że bardzo by chcieli. Finalnie jednak i tak pojadą na wakacje na te nasze polskie Mazury. Jeśli jednak filmy przyrodnicze hipnotyzujące nie tylko pięknym obrazkiem, ale i głosem Czubówny Wam nie wystarczają, odważcie się pojechać na własną rękę! Jesteście dorośli, macie mózg, więc dacie radę! 🙂

 3. BĄDŹ ELASTYCZNY I OTWARTY NA TO CO DAJE CI ŚWIAT

Jeśli chcecie jechać w podróż, nie nastawiajcie się na jedną destynację, bądźcie elastyczni. Ja, np. jedną ze swoich podróży planowałam na Filipiny, a wylądowałam na Sri Lance. Dlaczego? Po pierwsze, to właśnie tam znalazłam najtańsze bilety (1290 zł przelot czarterowy w dwie strony, a w tym czasie ceny lotów na Filipiny oscylowały między 2900, a 3600 zł minimum). Z tym jednak problemu nie mają osoby, które po prostu wyjeżdżają wtedy, gdy jest promocja i nie muszą trzymać się żadnych sztywnych dat. Ja, niestety zawsze wyjeżdżam w konkretnym, narzuconym mi przez pracę terminie. Dlatego bilety muszę dostosować do siebie, a nie odwrotnie. Co do Sri lanki, wybrałam ją także z dwóch innych powodów. Uważam, że każdy kraj jest warty zobaczenia, a po trzecie Sri Lanka miała w sobie wszystko czego na ten moment potrzebowałam: słońce, ocean, pyszne jedzenie i ciekawą kulturę. Zasada elastyczności odnosi się także do podróży w czasie jej trwania. Naturalnie, zawsze trzeba mieć jakiś cel i pomysł na swoją wyprawę, ale nie należy nastawiać się tylko na jeden plan. Czasami poznajemy jakiś backpackerów po drodze, odbieramy na tych samych falach i postanawiamy spędzić razem kilka dni albo najzwyczajniej okaże się, że dziś już nie przyjedzie pociąg, na który czekamy. W takim przypadku zostajemy dłużej w danym miejscu lub po prostu jedziemy pierwszym lepszym pociągiem i wysiadamy tam gdzie nie planowaliśmy. Z reguły akcje spontaniczne gwarantują najfajniejsze wspomnienia :).

4. NIE ZACZYNAJ W POJEDYNKĘ

W pierwszą podróż nie radzę wyruszać samemu. Lepiej znaleźć dobrego kompana (opcja premium – osoba, z którą jedziemy jest doświadczonym backpackerem) – najlepszego kumpla, przyjaciółkę, chłopaka – kogoś komu ufamy, z kim świetnie się bawimy, ale też kogoś z kim możemy spędzać masę czasu i kogo nie będziemy mieli ochotę wrzucić pod pociąg po kilku dniach bycia ze sobą non stop. Wbrew pozorom, to wcale nie takie łatwe, ale możliwe! Dowodem tego jest fakt, że mój partner ciągle żyje. (Przed nim były: przyjaciółka i dwie koleżanki i też nadal żyją).

5. POLUJ NA BILET

Jeśli nastawiacie się na opcję niskobudżetową powinniście śledzić codziennie strony z biletami lotniczymi i portale, które podsuwają gotowe promocje albo oferty last minute. Oto kilka stron, z których korzystam:
www.tripsta.pl – wyszukiwarka biletów lotniczych. Wyniki wyszukiwania podaje w formie przejrzystej tabelki, wyszczególniając dni, w które bilety są najtańsze. Można dokonać zakupu biletu przelewem (dla tych którzy nie maja karty kredytowej). Opłata za transakcję to koszt około 100 zł. To znośna cena w przypadku, gdy kupujemy bilet na drugi koniec świata za ok. 1500 – 3000 zł.
www.lastminuter.pl – wchodząc na tę stronę od razu zerknijcie na prawy margines. Każdego dnia na stronie publikowane są aktualizacje last minute z różnych biur podróży oraz linii lotniczych. Można tu kupić nie tylko bilety lotnicze w bardzo atrakcyjnych cenach, ale też pakiety z hotelem, krótkie i dłuższe wyjazdy, a nawet rejsy.
www.fly4free.com – to kopalnia tanich ofert wakacyjnych i kombinacji najtańszych połączeń lotniczych. Często jednak oferty okazują się już nieaktualne, bowiem rozchodzą się jak ciepłe bułki. Zatem najlepszym wyjściem jest bukowanie biletów od razu po pojawieniu się informacji na stronie.

Jeśli w okresie planowania podróży nie macie czasu co chwilę odświeżać stron podróżniczych, dobrze zapisać się do newsletterów. Wówczas będziecie otrzymywać spersonalizowane oferty e-mailem, od razu gdy takowe się pojawią na danym portalu.

 6. KUP DOBRY PLECAK

To rzecz, na której nie warto oszczędzać! Skoro ma być to nieodłączny element Waszego życia podczas wyprawy, musi być praktyczny i wygodny. Kupując plecak, zwróćcie uwagę na szeroki pas na wysokości bioder, odciążający ramiona. Najlepiej, aby plecak miał więcej, niż jedną komorę dostępu – nie tylko z góry, ale także z dołu albo w środku. Dzięki temu nie będziecie musieli wyciągać wszystkiego, gdy nagle okaże się, że potrzebujecie japonek, schowanych akurat na samym dnie. Praktyczniej, jeśli plecak w środku ma jakąś dodatkową komorę. Po kilku tygodniach w drodze, w plecaku kwitnie totalny remiks brudnych i czystych ciuchów, często niedoschniętych ręczników i butów. Dla komfortu – lepiej mieć osobną komorę i nie mieszać brudnych rzeczy z czystymi. Warto także kupić plecak nieprzemakalny albo z dołączonym pokrowcem. Krótka, ale intensywna ulewa w Bangkoku potrafi dosłownie utopić plecak z zawartością.

Ostatnio cały czas podróżuję z podręcznym 40-litrowym plecakiem, jednak na dłuższe wyjazdy zabieram 65-litrowy (opcja powiększenia go od góry sprawdza się, gdy np. trzeba dorzucić śpiworek albo schować zapasową butelkę wody). Dodam tylko, że podczas wyjazdu, tak czy siak, znienawidzicie swój plecak, bez względu na markę i cenę. Wrzucanie na plecy kilkunastu kilogramów w upale, na spalone od słońca ramiona, to niezła „przygoda” :).

7. ZAWSZE MIEJ ZE SOBĄ ŚPIWÓR

Pojęcie „czystości” okazuje się bardzo względne i ma wiele interpretacji, o czym można się szybko przekonać w różnych zakątkach świata. Nawet jeśli śpimy, w wydawałoby się schludnym hostelu, w kontakcie z ichnim kocem, czy prześcieradłem możemy odczuwać nagłe swędzenie, gryzienie, czy dziwne smyranie. Tu niezwykle na komfort spania wpływa nasz własny śpiwór. Jeśli wybieracie nocowanie u couchsurfera, to przygotujcie się na to, że nie każdy host ma specjalnie przewidziane łóżko dla gościa albo komplet świeżej pościeli. Często też przyjdzie Wam spędzić wiele godzin na lotnisku. Nie na wszystkich terminalach jest możliwość skorzystania z kabin sypialnianych. Zatem – w czyimś łózku, na tarasie, na podłodze, pod ścianą na lotnisku – śpiwór wszędzie się przyda!

Ja z reguły wyjeżdżam w ciepłe kraje, dlatego mój śpiwór to raczej cienka, lekka poszewka (kupiłam ją w Decathlonie za grosze), aniżeli ciężki, puchowy kokon.

 8. IM WIĘCEJ WIESZ, TYM MNIEJ SIĘ BOISZ

Bilet kupiony? Czas zaplanować wyprawę i dowiedzieć się jak najwięcej o kraju, do którego lecisz! Obyczaje, religia i…prawo! Sprawdź obowiązkowe szczepionki i ewentualne zagrożenia. Poza dobrym researchem, rzeczą absolutnie niezbędną jest przewodnik.

Przewodnik powinien mieć poręczny format i nie ważyć pięciu kilogramów. Dobrze jeśli zawiera:
– wskazówki dotyczące sposobu dojazdu do danego miejsca (np. jeśli jest to stolica europejska, obok nazwy i opisu zabytku podana jest nazwa stacji metra, przy której należy wysiąść);
– osobną mapę kraju, regionów oraz plany miast i metra;
– szczegółowe informacje o transporcie: spis połączeń krajowych, ceny i główne stacje pociągów czy autobusów, miejsca zakupu biletów albo strony www, gdzie można zrobić to online;
– zdjęcia w przewodniku powinny być średniej wielkości. Potrzebujemy ich po to, by wizualnie ogarnąć przestrzeń, do której zmierzamy. Dobrze jeśli jedno zdjęcie nie zajmuje dwóch stron – im mniejszy format przewodnika i mniej kartek do noszenia – tym lepiej.

  9. GDZIE WARTO JECHAĆ? WSZĘDZIE

Znajomi często mnie pytają: Gdzie pojechać? Co polecasz? Gdzie najpiękniej, a gdzie najtaniej? A najlepiej to gdyby było i najpiękniej i najtaniej. Tylko gdzie? Jeśli zastanawiacie się, który kraj warto odwiedzić, odpowiedź zawsze mam jedną – KAŻDY. Każdy kraj to nowe doświadczenie, przygoda, ludzie, nowa kultura. Mogę jedynie podpowiedzieć Wam kolejność. Jeśli marzycie o Azji, to myślę, że gwarantem absolutnej miłości od pierwszego wejrzenia jest Tajlandia. Pokochacie nie tylko ten kraj, ale całą Azję!

10. NIE WRACAJ W TE SAME MIEJSCA… ALE Z WYJĄTKAMI. 

„Świat jest zbyt duży, by wracać w te same miejsca” – ja wyznaję taką filozofię. Warto kolekcjonować wspomnienia z różnych zakątków globu, ale czasami sentymenty biorą górę. Mogłabym na przykład wciąż wracać do Paryża, czy Tajlandii. Jednak nawet jeśli wracam w te same miejsca, zawsze odkrywam jego nowe zakątki.

TRZYMAM KCIUKI ZA WSZYSTKICH, KTÓRZY CZYTAJĄ TEN TEKST PRZED SWOJĄ PIERWSZĄ WYPRAWĄ! 🙂

 

ENJOY! 🙂

 

Trending Posts

 

032 comments
 • Monika Leonowicz

  Fajny wpis.Uwielbiam podrózować.Kiedys sama. Odkąd mam męża i dzieci wyjezdzamy niskobudzetowo w kazdy dłuzszy weekend.Na razie po Europie, ale jak dzieci podrosna z pewnościa zapuscimy się dalej. To lubię!!

 • W tym roku pierwszy raz ruszyłam z plecakiem bo zawsze bałam się, że będę miała z nim bałagan. Ale plecak zawsze przyciąga uwagę i masę życzliwych ludzi 🙂

 • Kurde, wreszcie ktoś napisał prawdziwe 10 przykazań! 😀 Zwykle takie listy ograniczają się do tego, co trzeba ze sobą wziąć albo jak szukać biletu, a wszyscy zapominają o tym, że przy takim podróżowaniu najważniejsze jest nastawienie i WIEDZA, co może nas w danym kraju spotkać i jakie panują w nim zasady.

  • traveLover

   Dziękuję Ci! 🙂 nastawienie i wiedza – to najważniejsze sprawy, poza praktycznymi wskazówkami dot. organizacji 🙂

 • Iwona – Inspirująca XL-ka

  Podziwiam za odwagę i pomysłowość w takiej formie podróżowania. Cenne wskazówki dla rozpoczynających przygodę

  • traveLover

   Miło mi 🙂 Dziękuję za komentarz 🙂

 • Twój wpis daje tyle pozytywnej energii, że aż chciałabym kupić bilet do ciepłych krajów! Rady na pewno przydadzą mi się na wakacje.

  • traveLover

   Bardzo się cieszę 🙂 I równie ciepło pozdrawiam 🙂

 • Lastminutera nie znałam, a przyda się z pewnością. 🙂 Podróżowania nigdy dość. <3

  • traveLover

   Zerkam tam codziennie! 🙂 Zamiast portali informacyjnych, na dzień dobry odpalam przeglądarki lotów 🙂 Pozdrawiam 🙂

 • Karolina Kocielińska

  Wyznaję dokładnie tą samą zasadę co Ty jeśli chodzi o podróżowanie, chociaż bardzo rzadko zdarza się, że natrafiam na miejsca, w których czuję się tak dobrze, że mogłabym wrócić tylko dla towarzyszących mi tam uczuć 🙂 pozdrawiam
  tukociel.blogspot.com

  • traveLover

   Super! Ja mam zaledwie kilka takich miejsc, a prawie 50 państw na koncie. To uczucie, że „to moje miejsce” pojawia się bardzo rzadko 🙂 Pozdrawiam 🙂

 • Rewelacja!! Aż mi się zamarzyła podróż… albo chociaż wolny weekend gdzieś poza Warszawą 😉

  • traveLover

   Dzięki! 🙂 Właśnie.. weekend poza miastem, chociaż tyle, by naładować baterie 🙂

 • Generalnie backpackersko jeżdżę rzadko. W tym roku miałam okazję spakować się w 30-litrowy plecak i spędzić samej 2 tygodnie w Chorwacji zbierając materiały do przewodnika. I było ok. Natomiast mimo wszystko wolę podróże samochodowe.

  • traveLover

   Też ma swój urok 🙂 Szczególnie, gdy jesteś na niewielkim obszarze i zgłębiasz konkretny region. Pozdrawiam 🙂

 • AddictedtoPassion

  Wyznaje wszyste twoje przykazania 🙂

  • traveLover

   Bardzo się cieszę 🙂 Pozdrawiam serdecznie Maryla 🙂

 • Uwielbiam wpisy w stylu „10 przykazań” ♡ serio! Do tego porady, którymi warto kierować się na codzień, no może poza kilkoma wyjątkami np. Negocjowanie swojego wynagrodzenia 🙂 Dziękuję za uprzyjemnienie poniedziałkowej kawy. Pozdrowienia!

  • traveLover

   A ja dziękuję Ci za ten komentarz 🙂 Dokładnie, te porady to także takie codzienne hasła przewodnie 🙂

   • Serdeczne pozdrowienia :*

 • Magdalena Drajkowska

  Rewelacja wpis! Zamiast plecaka biorę wojskową torbę, można w nią spakować absolutnie wszystko, nawet sama w nią wchodzę, a z drugiej strony zrolowana do połowy może robić za podręczny bagaż. A co do planowania. Uwielbiam! Przekopuję blogi i przewodniki jak nornica, a i tak nie zaplanuje się wszystkiego…ale to chyba właśnie dodaje smaku podróż
  😄

  • traveLover

   Dziękuję Ci bardzo :)))) Ja właśnie z torbami mam problem, bo trochę są dla mnie niewygodne. Też uwielbiam zgłębiać tematy, szukać fajnych miejsc, czytać i oglądać…. ale nigdy nie bukuję wcześniej noclegów i nie mam sztywnego planu. Zawsze tylko pomysł :)))

 • Zuzanna Kamecka

  Świetny wpis! I tak z doświadczenia wiem coś o nienawiści do własnego plecaka. Pod koniec tegorocznych wakacji, czasami łapałam się na tym, że nie pilnuję go zbytnio, bo mam nadzieję, że ktoś mi go ukradnie i nie będę go musiała znowu wkładać na ramiona 😛

  • traveLover

   hahaha, u mnie też zawsze przychodzi taki moment, gdy mam ochotę wyrzucić plecak przez okno 🙂

 • Świetne rady , dobre nawet na to jak układać sobie życie, świetny pomysł na podróżowanie , podziwiam Ciebie 🙂

  • traveLover

   Bardzo mi miło 🙂 Cieszę się, że znalazłaś w tym tekście uniwersalne rady, nie tylko na podróż 🙂

 • Świetne przykazania! Rzeczywiście, uwierzmy w to, że świat jest dobry. Uśmiech i pozytywne nastawienie to już bardzo dużo!! Zgadzam się, że świat jest tak duży, że warto odkrywać nowe miejsca… żeby tylko nam życia starczyło na te wszystkie marzenia podróżnicze!

  • traveLover

   Dokładnie tak! 🙂 Pozytywne emocje wracają do nas ze zdwojoną siłą! Mocno w to wierzę! 🙂

 • 🙂 Bardzo fajny post! Również uważam, że nie należy się obawiać wyjazdów w nieznane. Coś złego może się zdarzyć zaraz po wyjściu z domu. Niektórych ogranicza bariera językowa – może to być problem, ale nie ma sytuacji bez wyjścia, bo od czego są translatory, działające nawet offline 🙂 Ja wszystkie nasze rodzinne podróże organizuję sama od A do Z 🙂 i od niedawna spisuję nasze perypetie na swoim blogu. Dziś właśnie opublikowałam post podobny tematyką do Twojej – moje sposoby jak szukać okazji na wyjazd w wersji CHEAP 🙂 Pozdrawiam serdecznie! I będę zaglądać regularnie!

  • traveLover

   Otóż to! Ilekroć byłam w trudnej sytuacji na wyjeździe, zawsze znalazła się jakaś dobra dusza, która pomogła. Klikam enter i wchodzę na Twojęgo bloga! 🙂 PS. Dziękuję i cieszę się, że post się podoba 🙂 pozdrawiam 🙂

 • Gabi

  10 przykazań …Super.! ..tylko TY możesz poradzić najlepiej …dzielisz się swoimi przeżyciami, doświadczeniami i to jest piękne 🙂