Wybieracie się w podróż w nieznane? Macie obawy, bo nie znacie topografii danego miasta albo nie zabukowaliście noclegu? Poniżej kilka darmowych aplikacji, które ułatwią Wam życie podczas podróży. Dostępne są one zarówno na systemy iOS, jak i Android.
Tak przy okazji, czy wiecie, że w sklepie Apple jest ponad 2,2 mln aplikacji, a średnio każdy użytkownik iPhona ma około 119 aplikacji? Na całe Wasze i moje szczęście nie będę opisywała wszystkich :). Skupię się na kilku najlepszych, które sama przetestowałam i z których wciąż korzystam w podróży.
Booking.com
Aplikacja ta pomaga odnaleźć najdogodniejszy dla nas nocleg na całym świecie. W jej bazie znajduje się ponad milion ofert hoteli, hosteli, apartamentów, pensjonatów i schronisk. Ekran główny aplikacji stanowi wyszukiwarka, która podpowiada najlepsze oferty, według wybranych przez nas kryteriów, takich jak: cena, lokalizacja, standard, opcja śniadania wliczonego w cenę, odległość od jakiegoś punktu, czy możliwość bezpłatnego odwołania rezerwacji. Oczywiście, żeby skorzystać z bookingu, musimy być podłączeni do sieci przez wifi. Konto w serwisie jest bezpłatne. Polecam wybierać noclegi z możliwością bezpłatnego odwołania rezerwacji, wtedy mamy gwarancję, że nie zostaną pobrane pieniądze z naszej karty kredytowej. Jednak bez względu na rodzaj rezerwacji, zawsze aplikacji wymaga uzupełnienia danych karty kredytowej. Booking to najprostsza i najbardziej niezawodna aplikacja tego typu. Ceny często są niższe, niż gdybyśmy chcieli bukować pokoje bezpośrednio na stronie obiektu. Jednym słowem gdziekolwiek jesteśmy, jest z nami również booking.com.
TripAdvisor
Dzięki tej aplikacji możecie bardzo szybko przeczytać miliony opinii, zobaczyć filmy i zdjęcia związane z niemal wszystkimi destynacjam, do których się wybieracie lub w których obecnie jesteście. Bary, restauracje, hotele, bilety lotnicze, czego chcieć więcej. Klikając funkcję „Near Me” aplikacja wyszukuje wszystkie zapytania w pobliżu danego miejsca. Przy okazji od razu ilością kropek oznacza popularność miejsca i rekomendacje innych odwiedzających. TripAdvisor to świetny doradca i przewodnik dla każdego podróżnego. Aplikacja już kilka razy mi to udowodniła.
CityMaps2Go
Mapa na wyjeździe to podstawa. Aplikacja CityMaps2Go to praktyczne i dokładne mapy działające bez dostępu do sieci! Nie musimy się stresować brakiem wifi, żeby trafić do zamierzonego celu. Aplikacja dodatkowo posiada pokaźną bazę rozmaitych placówek, takich jak banki, restauracje, przychodnie lekarskie, bankomaty, kluby i wiele innych. Największą zaletą tej aplikacji jest zdecydowanie fakt, że jej mapy działają bez względu na dostęp do Internetu.
XE Currency
Pewnie też tak macie, że w nowym kraju ciężko na początku przestawić Wam się na inną walutę. Bahty, rupie, peso – wszystko się miesza przez pierwsze kilka godzin albo dni. W takich momentach najlepiej wesprzeć się aplikacją XE Currency, która nieustannie aktualizuje bieżące kursy walut z całego świata. Działa jak klasyczny kalkulator walut. Jeśli chcecie sprawdzić ile pieniędzy powinniście wypłacić z bankomatu i ile wynosi opłata transakcyjna, ile kosztuje obiad i bilet na pociąg, to ta aplikacja na pewno Wam się przyda.
Google Translate
Pewnie doskonale znacie tę aplikację. Dla mnie jest ona najprostsza i najszybsza w obsłudze. Aplikacja zapewnia tłumaczenia na ponad 100 różnych języków. Co ciekawe w trybie offline tłumaczy teksty w 52 językach. Ma ona swoje wady, jeśli przychodzi do tłumaczenia dłuższych tekstów. Wtedy często wychodzą farmazony. Sprawdza się jednak w podróży, gdy potrzebna nam jest konkretna krótka fraza czy słowo.
Najlepszy komunikator, który sprawdza się w podróży. „Nie waży” tyle co Messenger i świetnie nadaje się do przesyłania krótkich informacji tekstowych, głosowych, zdjęć czy filmów. Gdy jesteśmy połączeni z Internetem, który działa sprawnie i szybko, możemy wykonać rozmowę głosową albo połączenie video z drugim użytkownikiem WhatsAppa.
To wszystko, co mam na swoim telefonie i z czego korzystam w podróży. Po co więcej? : ) A Wy macie jakieś swoje ulubione i sprawdzone aplikacje?