MEKSYK SLOW LIFE TRAVEL PORADY

MEKSYK NA WŁASNĄ RĘKĘ – BUDŻET I PRAKTYCZNE INFO

meksyk na własną rekę

Tu wjeżdża sam konkret – wydatki, trasa, transport, noclegi, spis miejsc do zwiedzania, polecajki i to, co odradzam. Możecie sobie wydrukować ten tekst i ruszać na podbój Meksyku! 🙂 

Podróż do Meksyku ogarnęliśmy w lutym 2021 i wróciliśmy z końcem marca 2021. Koszt wyliczony jest na dwie osoby na 1,5 miesiąca. Nasz budżet staraliśmy się zrównoważyć – czasami spaliśmy w mega tanich hostelach, czasami w fajnych willach, z niektórymi hotelami współpracowaliśmy – co Wam zaznaczę w tekście. Poniżej nasza trasa na mapie oraz spis odwiedzanych miejsc w kolejności. Cancun potraktowaliśmy tylko przylotowo i wysiadkowo.

meksyk na własną rękę

TRASA:

 1. Cancun – przylot
 2. Mahahual (świetna alternatywa dla Cancun i Tulum nad Morzem Karaibskim, przy granicy z Belize, wrzucam link do TEKSTU i polecajkę noclegu)
 3. Chetumal (spędziliśmy tam jedną noc, ponieważ znajduje się tam lotnisko)
 4. Mexico City (linkuję mój TEKST o stolicy na własną rękę)
 5. Puerto Escondido
 6. Mazunte
 7. Oaxaca
 8. Cancun – przesiadka
 9. Puerto Morelos
 10. Cancun – wylot

LOTY:

 • loty na trasie Warszawa – Frankfurt – Cancun liniami Lufthansa – 2236 zł za osobę w dwie strony
 • lot na trasie Chetumal – Mexico City – liniami Aeromexico – 95 zł za osobę
 • lot na trasie Mexico City – Puerto Escondido – liniami Volaris – 140 zł za osobę
 • lot na trasie Oaxaca – Cancun – liniami Volaris 340 zł za osobę

Pamiętajcie, że Meksyk to kraj gigant (zajmuje tyle co 1/5 Europy), a więc odległości są ogromne. Np. Oaxacę i Cancun dzieli 1700 km – to około doba w drodze. Lot trwa 1,5 godziny.

TRANSPORT:

Autobusy:

W Cancun w tzw. Down Town znajduje się dworzec autobusowy. Przewoźnik ADO ma świetne i niedrogie połączenia, oto nasze trasy i ceny biletów autobusowych:

 • Cancun – Bacalar – 349 peso za osobę ( 65 zł)
 • Bacalar – Mahahual – 90 peso za osobę (17 zł)
 • Mahahual – Chetumal – 100 peso z osobę (19 zł)

Vany:

 • Puerto Escondido – Mazunte – 50 peso za osobę (9,50 zł)
 • Mazunte (Pancha) – Oaxaca – 250 pesos za osobę (kręta droga) (47 zł)
 • Puerto Morelos – Cancun – 28 pesos za osobę (5 zł)

Colectivo:

To jeżdżenie na pace pseudo pick upów, nawet nie wiem jak określić te samochody. W każdym razie łapiesz colectivo na ulicy za kilka złotych, wskakujesz na pakę i jedziesz. 🙂

Taksówki (uwaga w Cancun)

Absolutnie odradzam taksówki w Cancun – ceny są skandaliczne, proponuję poruszać się po Cancun centrum i Zona Hotelera miejskimi autobusami, które odjeżdżają co chwilę i jadą jedną drogą wzdłuż cypla Zony Hotelera. Cena biletu autobowego: 10 pesos za osobę (1,80 zł). Dojedziecie nimi wszędzie, na dworzec, czy np. na piękną plażę Delfines.

Taksówki są za to świetnym rozwiązaniem w Puerto Escondido – były tak tanie, że nie opłacało się szukać busów. Za kilkukilometrowe odcinki na terenie wioski i plaż płaciliśmy 30 / 40 / 50 pesos, czyli około 5-10 zł.

KTÓRE MIEJSCA POLECAM, KTÓRE ODRADZAM ?

MEKSYK TO NIE CANCUN

Moim marzeniem na tę podróż było zobaczenie prawdziwego Meksyku. Czułam po tych wszystkich Insta zdjęciach i relacjach z Cancun i Tulum, że Meksyk ma do zaoferowania znaczniej więcej. Właściwie to po 1,5 miesiąca w tym kraju mogę stwierdzić, że Cancun, to w ogóle nie jest Meksyk, tylko jakiś sztuczny twór stworzony z myślą o amerykańskich turystach. Nawet jedzenie nie było tutaj meksykańskie. Po ponad miesiącu zajadania się w różnych stanach Meksyku najpyszniejszymi daniami, nagle w Cancun zobaczyłam w menu burgery z serem Gouda, a zamiast pysznej salsy do buritto ktoś mi wsadził frytki i ketchup – mindfuck totalny!

Na dwa dni przed powrotem do Europy przyjechaliśmy do Cancun i zatrzymaliśmy się (o zgrozo!) w słynnej Zona Hotelera. Przyjechaliśmy wcześniej, bo umówiliśmy się na zrobienie tatuaży w studio w Cancun. Zona Hotelera to cypel położony na Morzu Karaibskim, gdzie wzdłuż jednej drogi są same hotele i centra handlowe. Większość plaż, to plaże hotelowe. Jeśli mnie już trochę znacie, wiecie, że to nie jest kompletnie moja bajka.

TIP: Żebym jednak nie została naczelną hejterką Cancun, mogę dodać, że mają piękną plażę PLAYA DELFINES – polecam pojechać tam na część publiczną, póki nie zamurują jej hotelami. :))

Playa Delfines

Playa Delfines


TIP: Fajnym kompromisem między Cancun, a Tulum jest wioska PUERTO MORELOS – nie jest jeszcze tak kosmicznie drogo, jest kameralnie, klimat jaki lubię. Świetna baza wypadowa do cenot. Do Puerto Morelos dojedziecie vanem z Cancun z Downtown (tam znajduje się główny dworzec) za 28 pesos, czyli ok. 5 złotych (droga trwa około 40 minut).

MIEJSCA, KTÓRE SĄ CUDOWNE I GDZIE CZUŁAM SIĘ NAJLEPIEJ

Numer jeden PUERTO ESCONDIDO – wybrzeże Pacyfiku okazało się naszym miejscem w Meksyku! Absolutne przeciwieństwo Cancun – brak natrętnej komercji, dużo wolnych duchów, surferów, miłośników jogi. Normalne cenyyyy !!! A nie z kosmosu!!! Robiliśmy tam tyle niezwykłych rzeczy: podziwialiśmy wschody i zachody nad oceanem, jedliśmy koniki polne i pyszne jedzenie z regionu Oaxaca, oglądaliśmy w naturalnym środowisku krokodyle w lagunie niedaleko Mazunte, mieliśmy zaszczyt zobaczyć na otwartej wodzie wieloryba, delfiny i żółwie. Surfowaliśmy i piliśmy margaritę! Rany! Piękny czas, cudowne wspomnienia i sentyment, który pozostanie we mnie na zawsze. Nad Pacyfikiem spędziliśmy aż 3 tygodnie i gdyby nie wizja powrotu, w ogóle byśmy stamtąd nie wyjeżdżali. Polecam szczególnie część LA PUNTA ZICATELA. Puerto Escondido i oddalone o 70 km MAZUNTE zyskały sławę jako hipisowskie miejscówki w latach 70-tych, gdy zaczęły tam docierać osoby, które nie czuły się zbyt dobrze w ówcześnie kwitnącym kurorcie jakim było Acapulco.  Jeśli miałabym wybierać między Puerto Escondido, a Mazunte, to wybieram jednak Puerto. Mazunte jest trochę za bardzo hippi jak dla mnie.

meksyk na własną rękę

Puerto Escondido


meksyk krokodyle

TIP: Krokodyle, żółwie, iguany, ptaki – polecam lagunę La Ventanilla kilka kilometrów od Mazunte! Coś niezwykłego! Świadomość tego, że pod tą łódka pływają dziesiątki krokodyli (największy na lagunie ma 4,20 m) przyprawia o dreszcze. Czuliśmy się jak w filmach przyrodniczych czytanych przez Krystynę Czubównę!
I teraz ważna sprawa! Ja bardzo lubię odwiedzać tego typu miejsca, czy np. sierocińce dla żółwi (na Galapagos), dla słoni (w Kenii), itd. Natomiast! Wiele takich miejsc w świecie to pic na wodę fotomontaż. 
LA VENTANILLA @laventanilla to miejsce, które działa etycznie, jest certyfikowane, a jego celem jest głównie odbudowa naturalnego ekosystemu po tym jak huragany (szczególnie ostatni w 2012 roku) zmiotły 60 hektarów tutejszych mokradeł. Codziennie pracownicy sadzą drzewa namorzynowe. Nie ingerują w życie zwierząt, nie dokarmiają ich, jak widzą akcję w której krokodyl zjada żółwia – nie interweniują. Czysta natura. I właśnie dlatego to miejsce mogę polecić. Co ważne – płynie się po lagunie łódka napędzana drewnianym wiosłem i siła ludzkich rąk, a nie żadnym silnikiem z bakiem paliwa. Warto tu być. CENA 100 pesos za osobe = 18 zł

meksyk na własną rękę

CO Z DUŻYMI MIASTAMI?

Odwiedziliśmy dwa duże miasta. Stolicę i miasto Oaxaca – stolicę stanu Oaxaca. Do obu wróciłabym z chęcią jeszcze raz! 🙂 Mexico City jest szalone – spis miejsc, które warto zobaczyć, przydatne tipy i wątek bezpieczeństwa poruszyłam w tekście TUTAJ. Zaś Oaxaca jest zupełnia inna – mawia się, że to artystyczna stolica kraju. Pierwsze co wyróżnia Oaxacę i region o tej samej nazwie to kuchnia! Chapulines, czyli smażone koniki polne, kurczak w czekoladzie, czy kukurydziane tlayudas – to niektóre przysmaki. Historyczne centrum wpisane jest na listę UNESCO. Miasto jest dobrą bazą wypadową na wodospady Azul i Monte Alban – to najstarsza znana i najdłużej, bo przez ok. 1200 lat, istniejąca metropolia na terenie dzisiejszego Meksyku. Miasto zostało opuszczone z nieznanych przyczyn, prawdopodobnie z powodu epidemii lub braku pożywienia i wody. Do Monte Alban jeżdżą autobusy z centrum Oaxacy – sporo tam lokalnych biur, które organizują wyjazdy do ruin za 40 pesos za osobę, czyli ok. 8 zł.

meksyk na własną rękę

Monte Alban zdecydowanie robi wrażenie na miejscu, zdjęcia moim zdaniem nie oddają kompletnie skali i niezwykłości ruin.

meksyk na własną rękę

kurczak w sosie czekoladowym mole

meksyk jedzenie

meksyk jedzenie

 

NOCLEGI:

 • MAHAHUAL – HOTEL 40 CANONES @40canonesmahahual – najdroższy i najlepszy hotel z naszej listy! Z tym hotelem współpracowaliśmy, gdyby nie to, finansowo pewnie byśmy sobie na niego nie pozwolili. Natomiast od powrotu z Meksyku ten hotel ma kilka rezerwacji tygodniowo z mojego polecenia i wszyscy są zachwyceni. 🙂 Gdybym leciała na tygodniowy urlop i nie musiała rozłożyć budżetu na 1,5 miesiąca brałabym! Super dizajn, miejscówka nad samym morzem, lokalizacja świetna!
 • CHETUMAL – hostel HOSTELITO CHETUMAL @hostelitochetumalmx – spoko tani hostel na jedną noc. Chetumal to miejscowość przesiadkowa albo wypadowa do Bacalar i na wyspy w Belize (teraz w pandemii granica jest zamknięta, lodzie nie pływają).
 • MEXICO CITY – hotel ITTO CONDESA @hotelittocondesa – świetny hotel w cudnej dzielnicy stolicy – Condesa! Lokalizacja, klimat, dizajn – rewelka! Przy wejściu do kamienicy znajduje się bar PIZZA 212 – najlepsza pizza jaką jadłam w życiu! Serio! Za 18 zł niebo w gębie.
 • PUERTO ESCONDIDO VILLA SOL @hotelvillasol – zarezerwowaliśmy ten hotel w sekundę, dojeżdżając do miejscowości, w jakiejś super promocji. Genialny beach bar nad oceanem. Rano schodziliśmy tam na śniadania i już nie wracaliśmy 🙂 Dobre jedzenie, baseny i widok na Pacyfik! Hotel leży w części Puerto Escondido, która jest mniej popularna i niezatłoczona. Przez większość dnia plaża była pusta!
 • PUERTO ESCONDIDO – VILLA CASABLANCA – tani hotel w dobrej lokalizacji w klimatach hacjendy rodem z telenoweli „Esmeralda”. Leży na głównej ulicy, gdzie życie toczy się do późnych godzin. Stamtąd także odpływają wszystkie łódki wycieczkowe, by podglądać w naturalnym środowisku delfiny, wieloroby, żółwie.
 • PUERTO ESCONDIDO – w La Punta Zicatela HOSTEL EXPERIENCIA  @experiencia_puerto_escondido – cudowny, najlepszy, ze świetną atmosferą hostel, gdzie można się uczyć hiszpańskiego, surfować, chodzić na jogę. Świetna ekipa tam pracuje, lokalizacja najlepsza, dwa kroki od najszerszej i najdłuższej plaży w okolicy! Chce tam wrócić !!! ❤️
 • MAZUNTE – VILLA RENATA @villas.renata – lokalizacja tuż przy słynnym punkcie widokowym – Punta Cometa i przepięknej plaży, natomiast co do samej villi – spoko, bez szału, ale okej.
 • OAXACA – ANDAINA YOUTH HOSTEL – świetna lokalizacja w sercu miasta, blisko do historycznego centrum i hali targowej. Hostel w klimatach: życie na koloniach ’98, ale w tym jego urok. 🙂
 • PUERTO MORELOS – HOTEL OJO AQUA – zarezerwowaliśmy go gdy tylko wysiedliśmy w Puerto Morelos. Trwała promocja na Bookingu i to był naprawdę dobry wybór. Największym plusem jest dostęp do plaży i leżaki dwa kroki od hotelu. Przez kilka dni głównie chillowaliśmy i cieszyliśmy się Morzem Karabiskim.
 • CANCUN – ceny hoteli są kosmiczne! Z tych na naszą kieszeń – dramat 🙂 Najpierw okazało się, że jeden hotel zrobiono w starym centrum handlowym i pan chciał nam wręczyć klucze do śmierdzącego pokoju bez okien (za 800 zł na dwie noce). Drugi hotel okazał się kolejnym fuck upem – uciekliśmy. 🙂 Aż w końcu wylądowaliśmy w… Hiltonie – Conopy by Hilton Cancun La Isla. Okazał się najlepszą z opcji, wygrywa basenem i barem na dachu.

JEDZENIE:

jedzenie meksykańskie

meksyk na własną rękę

Ceny jedzenia są bardzo zróżnicowane i zależą od regionu. My jesteśmy fanami ulicznego jedzenie i prowizorycznych budek, knajpek. Raczej nie jadamy w podróży w fancy restauracjach. Przez 1,5 miesiąca jedliśmy kuchnie lokalną – meksykańskie smaki są jednymi z naszych ulubionych, nie do znudzenia! 🙂 Pod koniec podróży miałam wrażenie, że guacamole płynie w moich żyłach. Do dziś tęsknie za smakiem taco z krewetkami i limonką.

Najdroższe i najbardziej „niemeksykańskie” jedzenie było w Cancun. Menu restauracji są ewidentnie dostosowane do pseudooczekiwań amerykańskich turystów. Wszędzie indziej jedliśmy z zachwytem, aż nam się uszy trzęsły.

Oto przykładowe ceny jedzenia (nie w Cancun) :

 • tacosy 25 – 100 pesos = 4,70 – 18 zł
 • kokos 30-50 pesos = 5,60 – 9,50 zł
 • obiady na wypasie kosztowały nas około 300 pesos za dwie osoby = 55 zł
 • piwo około 15 – 25 pesos = 2,80 – 4,70 zł
 • lody 50 pesos za dwie osoby = 9,50 zł
 • guacamole z nachosami – 40 – 120 pesos = 7,50 – 22 zł

W sklepach spożywczych i marketach ceny są niższe niż w Polsce albo podobne.

BUDŻET NA 1,5 MIESIĄCA:

Oto informacja dla której pewnie wielu z Was kliknęło w ten tekst:

budżet na 2 osoby za 1,5 miesiąca podróżowania na własną rękę BEZ LOTÓW Z POLSKI DO MEKSYKU:

13 500 tys. (mogłam się pomylić o max 300 zł)

Za osobę ta przygoda wyniosła około 6750 zł

(przypominam, że nie płaciliśmy za niektóre noclegi)

A zatem razem z lotami z Polski: 6750 + 2236 = ok. 9000 zł za osobę

closh

Enjoy! 🙂

Podobne

old telugu sex videos justindianpornx.com sex free movei www poen pornview.org www.teachersex.com uc browser videos hlebo.mobi call girls trichy deshi sex vedio com indiansexgate.mobi kolkata xxx video nangi chut ki chudai video likeporn.mobi shruti shinde
telugu best sex videos indianpornvideos.me fucking viodes kanadasex indianclips4u.com 3x blue film hindi wwe.xnxx.com dadaporn.mobi telugu love sex videos www bengoli sex video com 2beeg.me parants defloration vedio popsexy.net hyderabadi sexy
سكس حرامي meeporn.net المربربة highschool dxd hentsi hentai24x7.com pokémon hentai x video romantic hardcoreporntrends.com hamster sex videos xnxx timel megero.mobi sexemove bad momfucker.com pornolabaporn.mobi 89 video free