AZJA PODRÓŻE TRAVEL PORADY

TAJLANDIA: 10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH TO NAJLEPSZY KRAJ DLA POCZĄTKUJĄCYCH BACKPACKERÓW

Marzycie o dalekiej podróży z plecakiem? Chcecie posmakować Azji? Kręci Was Tajlandia? I dobrze! Dlaczego od Tajlandii warto rozpocząć swoją przygodę na krańcu świata? Oto 10 powodów, dla których to najlepszy kraj dla początkujących backpackerów.

Zdjęcia także z archiwum mojej przyjaciółki – @kulakova7

1. Kierunek idealny – dla każdego coś miłego

W Tajlandii można znaleźć wszystko, co potrzebne do szczęścia: piękną naturę, fascynującą kulturę i historię, słońce i rajskie plaże, wachlarz obłędnych smaków i zapachów, przyjaznych ludzi, spokój, ale też szaleństwa do białego rana. Tajlandia na otwartej dłoni podaje wszystko, co kojarzy się z kolorowym Orientem. W tym kraju zakochałam się od pierwszej minuty. Już wtedy wiedziałam, że będę wracać do Azji jak najczęściej.

2. Raj dla backpackerów.

W Tajlandii roi się od hosteli i guest house’ów. Przez miesiąc spałam w wieloosobowych pokojach hostelowych i tajskich domach. Hostele to ciekawe doświadczenie dla tych, którzy nigdy wcześniej nie spędzili nocy w jednym pokoju z dziesięcioma obcymi ludźmi z różnych zakątków globu : ) To jedno z najfajniejszych doświadczeń multikulturowych. W Tajlandii świetnie funkcjonuje także couchsurfing. Do dziś utrzymuję kontakt z cudowną parą z Bangkoku, u której nie tylko spędziłam noc, ale w ogóle świetny czas. To była moja pierwsza noc w Tajlandii i pierwsze zderzenie z tajską kulturą i kuchnią. Do dziś pamiętam obrazy wiszące w ich domu oraz smak curry, które zjedliśmy na kolację. Aaaa.. i oczywiście język „angielski” w tajskim wydaniu – nie ma nic bardziej uroczego i zabawnego.. ten moment, gdy nagle orientujesz się, że 'łedel’ to pogoda, a 'julop’ to Europa… i tak bez końca : )

TAJLANDIA - 10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH TO NAJLEPSZY KRAJ DLA POCZĄTKUJĄCYCH BACKPACKERÓW

TAJLANDIA - 10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH TO NAJLEPSZY KRAJ DLA POCZĄTKUJĄCYCH BACKPACKERÓW

Ko Phi Phi

3. Kraina Uśmiechów

Tajski system wartości opiera się na harmonii, szacunku i czerpaniu radości z życia. Taki fundament w połączeniu z ich przyjaznym nastawieniem do świata i uśmiechem mieszkańców zapisanym w genach, skutkuje świetną atmosferą, komfortem podróżowania i ogólnym poczuciem bezpieczeństwa. Tajowie bardzo szybko i chętnie nawiązują relacje z przybyszami z zagranicy. Za srogi nietakt uważa się okazanie w tym kraju jakiejkolwiek złości i zdenerwowania. Ten naród pozostawia dobre wrażenie na długo, a wizyta w Tajlandii może tylko zacementować powszechnie utartą opinię, że to najbardziej przyjaźni ludzie na świecie.

TAJLANDIA - 10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH TO NAJLEPSZY KRAJ DLA POCZĄTKUJĄCYCH BACKPACKERÓW

BANGKOK

TAJLANDIA - 10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH TO NAJLEPSZY KRAJ DLA POCZĄTKUJĄCYCH BACKPACKERÓW
4. Najlepsze jedzenie w Azji …a dla mnie nawet na świecie : )

Kocham kuchnię tajską miłością szczerą i prawdziwą. To jedna z przyczyn potęgujących moją tęsknotę za Tajlandią. Ilekroć dopada mnie głód, myślę sobie o taniej jak barszcz pad thai sprzedawanej na ulicy Kho San w Bangkoku. Zapach mleka kokosowego, kolendry i mango zawsze przywołuje we mnie te same wspomnienia. Ani w Malezji, ani w Singapurze, ani w Indonezji, ani nawet na kolorowej i pachnącej curry Sri Lance nie jadłam tak pysznego jedzenia jak w Tajlandii. Próbuję rekompensować braki w kilku sprawdzonych tajskich restauracjach w Warszawie, ale to jednak nigdy nie to samo.

TAJLANDIA - 10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH TO NAJLEPSZY KRAJ DLA POCZĄTKUJĄCYCH BACKPACKERÓW

5. Bogactwo kulturowe i religijne

Jeśli nigdy wcześniej nie zderzyliście się z buddyzmem, to właśnie tu prawdopodobnie zafascynuje Was tajska filozofia, religia, sztuka i kultura. Tajowie kochają swojego króla i wizerunki Buddy. Liczne świątynie, bogate zdobienia, pył kadzideł, złożone ku ofierze kwiaty i oblane złotem posągi robią wrażenie. Szmaragdowy Budda, Leżący Budda, Stojący Budda, Medytujący Budda – to tylko kilka spośród tysięcy utrwalonych wizerunków ojca buddyzmu. W najstarszej i największej świątyni stolicy – Wat Pho, znajduje się aż ponad 1000 wizerunków Buddy. Sakralne kompleksy są z pewnością must see każdej podróży po Tajlandii.

TAJLANDIA - 10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH TO NAJLEPSZY KRAJ DLA POCZĄTKUJĄCYCH BACKPACKERÓW

6. Jest tanio! Serio!

Myślę, że na Tajlandię stać każdego. Najdroższy jest oczywiście lot z Polski do Azji, ale przy odrobinie szczęścia i sprytu można zabukować bilety w rozsądnej cenie. Życie w samej Tajlandii jest tańsze od polskich standardów. Spanie w hostelach, pyszny i tani street food, a nawet loty krajowe w cenie 50 złotych dowodzą, że jeśli odpowiednio się przygotujemy do podróży i dobrze ogarniemy sytuację na miejscu, to jesteśmy w stanie przeżyć podróż życia za naprawdę niezłe pieniądze.

TAJLANDIA TRAVELOVER

ROBAKI JAKO TAJSKI PRZYSMAK NIE NALEŻĄ DO NAJTAŃSZYCH. MIEJCIE TO NA UWADZE PODCZAS ZAKUPÓW : )

7. Łatwe podróżowanie

Tajlandia jest na tyle skomercjalizowana i dobrze skomunikowana, że dla początkujęcego backpackera nie będzie żadnego problemu z ogarnięciem transportu. Tuk tuki, autobusy, autokary pokonujące większe odległości, czy pociągi to żaden problem. Warto także śledzić promocje lotów krajowych. Mnie udało się polecieć z Bangkoku na Phuket liniami Air Asia za 70 złotych. Również między Tajlandią i Malezją trafiłam na loty za 54 złote.

travelover Bangkok

BANGKOK

TAJLANDIA - 10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH TO NAJLEPSZY KRAJ DLA POCZĄTKUJĄCYCH BACKPACKERÓW

8. Raj dla imprezowiczów.

Na mapie Tajlandii istnieje kilka ekstremalnie imprezowych punktów. Z pewnością należy do nich szalony Bangkok, który po zmierzchu zamienia się w jedną wielką imprezę. Na słynnej ulicy Khao San znajdują się bary i knajpy, w których główną atrakcją poza muzyką i alkoholem jest masowa ilość prostytutek i lady boyów. Historii na temat tych ostatnich słyszałam milion. Dosyć powtarzalnym schematem działania jest zabieranie do Tajlandii przyszłych mężów na wieczór kawalerski i prowokowanie do przeżycia niesamowitej przygody z lady boyem, oczywiście bez jego wiedzy. Takie akcje zazwyczaj następnego dnia kończą się solidną traumą bohatera-narzeczonego. Podobne klimaty panują w mieście Pattaya, ochrzczonym mianem światowej stolicy seksturystyki. Jak powszechnie wiadomo prostytucja w Tajlandii jest nielegalna tylko w teorii. Kolejne imprezowe enklawy to wyspa Ko Samui, Phuket oraz mój absolutny, niezapomniany numer jeden: wyspa Ko Phi Phi.

PHUKET – MIĘDZYNARODOWA INTEGRACJA SKUTKUJE ZAWSZE FANTASTYCZNYMI ZNAJOMOŚCIAMI

9. Klimat

W Tajlandii wyróżnia się trzy pory roku: gorącą i suchą (od marca do maja – temperatury mogą sięgać nawet do 40 stopni); gorącą i wilgotną ( czyli pora deszczowa od czerwca do października – temperatury są nadal wysokie, ale przy tym wzrasta wilgotność powietrza; czasami przekracza 90%); ciepłą i suchą (od listopada do lutego – temperatury są wysokie, ale nie aż tak jak w porze gorącej, rzadko pada deszcz. Teoretycznie właśnie ta pora roku jest najlepsza do podróżowania po Tajlandii.) Ja świetnie się czuję i funkcjonuję w Tajlandii – najlepiej gdy jest ciepło i trochę wilgotno. Byłam w tym kraju również w czasie pory deszczowej. Niektórzy podczas wyjazdu w tym okresie trafiają na długie ulewy i pochmurne, monsunowe niebo. Miałam to szczęście, że deszcz zaskoczył mnie tylko dwa razy w ciągu kilku tygodni. Ulewy były intensywne, ale krótkie. Maksymalnie trwały kwadrans. Głębokie kałuże na ulicach Bangkoku po kilku minutach parowania przywracały stan ulic sprzed oberwania chmury.

TAJLANDIA - 10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH TO NAJLEPSZY KRAJ DLA POCZĄTKUJĄCYCH BACKPACKERÓW

10. Piękna natura

Tajlandia jest piękna. Absolutnie. Magiczna. Egzotyczna. Kolorowa. Gdybym miała wybrać miejsce, które rozczuliło mnie najbardziej pod względem urody krajobrazu, z pewnością wymieniłabym wyspy Phi Phi – nie mają sobie równych. Dwie bliźniacze wyspy Phi Phi Don i Phi Phi Ley słynące z turkusowej wody, drobnego piasku, zielonego wybrzeża i podwodnej rafy są prawdziwym skarbem na mapie Azji.

TAJLANDIA - 10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH TO NAJLEPSZY KRAJ DLA POCZĄTKUJĄCYCH BACKPACKERÓW

Ko Phi Phi

KHO PHI PHI TRAVELOVER TAJLANDIA

Ko Phi Phi

Ko Phi Phi

TAJLANDIA TRAVELOVER

Ko Phi Phi

TAJLANDIA TRAVELOVER

 

Podobne